Start >> Pracownia Instrumentów Ludowych Materiały

Trąbka z kory wierzby

Trąbki z kory wierzbowej to jedne z najprostszych, jednodźwiękowych, sygnałowych instrumentów zaliczanych do ludowego instrumentarium. Jest to instrument o sezonowej trwałości występujący powszechnie w całej Polsce. Dawniej wykonywali je zazwyczaj młodzi chłopcy używając ich do zabawy. Trąbkę najlepiej wykonywać na wiosnę, kiedy wierzba „puszcza soki”. Instrument wykonany jest ze zwiniętego spiralnie pasma kory wierzbowej oraz stroika. Trąbka wydaje dość specyficzny dźwięk, stąd nazywana bywała również „pierdzielem”, „różkiem”, „trumbką”. Z kory wierzbowej można było wykonywać również gwizdki i fujarki.

Jak wykonać trąbkę z kory wierzby

1. Wierzby odnaleźć można najczęściej na terenach podmokłych. Do zrobienia trąbek z kory potrzebujemy wierzbowych gałęzi o średnicy 4-6 cm. By łatwo było zdjąć korę trąbki najlepiej robić w maju lub czerwcu. Zaopatrujemy się również w cienkie witki wierzbowe, z których wykonamy stroik do trąbki.

2. Korę wierzbową nacinamy spiralnie, obracając gałąź. Długość trąbki zależy od długości naciętej kory. Ważne by korę ściągać w niedługim odstępie czasowym od wycięcia gałęzi, by nie zdążyły one wyschnąć.

3. Po nacięciu korę należy delikatnie odciągnąć od miazgi, uważając, by jej nie przerwać.

4. Następnie korę należy zwinąć w trąbkę. Dosyć ściśle, uważając jednak by nie popękała. Można ją zwinąć samodzielnie (szczególnie przy mniejszych trąbkach) lub z pomocą drugiej osoby.

5. Szerszy koniec trąbki spinamy zaostrzonymi patyczkami lub kolcami dzikiej róży. W węższym osadzamy stroik wykonany z cienkiej gałązki wierzbowej. Aby go wykonać należy gałązkę naciąć dookoła, następnie obtłuc trzonkiem noża, tak by kora odeszła od miazgi i tak poluzowanę korę (rurkę) delikatnie zsunąć. Ponacinać ukośnie na jednym końcu i przed osadzeniem w trąbce pomoczyć chwilę w wodzie.

6. Oto efekt końcowy, zapraszamy do zabawy.

Zdjęcia i opis wykonania: Krzysztof Butryn
Konsultacja merytoryczna: Stefan Maziarczyk


start | aktualności | media | polecamy
info@sukabilgorajska.pl, tel. 696 06 77 04
Janów Lubelski
ŁebMajster